סוגי מטפים ושימושם

 
מטפים הם ציוד סטנדרטי לכיבוי אש ונעשה בהם שימוש בעת השריפה בשלבים הראשונים שלה.

בחירת המטפים לפי סוג וגודל - נעשית על פי הנחיות מכבי האש - וזאת על מנת לקבל את הרשיון להפעלת העסק. עסק פירושו כל מקום מסחרי החל מחנויות, מסעדות, בתי קפה, מחסנים, מפעלים ובתי מלאכה מסוגים שונים, מבני ציבור שונים וכדומה.

ללא קיום מוקפד של הנחיות כיבוי האש לא יינתן רשיון להפעלת העסק, ולא ניתן יהיה לעשות בו שימוש כלל.
 

מטפים קיימים בגדלים ובנפחים שונים, והם פועלים באמצעות חומרים שונים, המיועדים לטפל באש הנובעת מחומרים שונים.


הבחירה במטף נעשית על פי החומרים הדליקים שנמצאים במקום – מוצרי נייר ועץ יהיו שונים בדליקתם מנוזלים דליקים, ואלה יהיו שונים מדליקות שפורצות בלוחות חשמל או בדליקות הפורצות ממכלי גז, אש במתכות שונות וכיוצא באלה.

 

סוגי המטפים ושימושם העיקרי

 
הסוגים העיקריים של מטפים הם:

  • מטפי מים וקצף.
  • מטפי אבקה.
  • מטפי פחמן דו חמצני.
  • מטפי גז שונים.

מטפי מים או קצף
– מטפים אלה מאד נפוצים, והם מיועדים לכבות דליקות של מוצקים ונוזלים. מטף כזה מומלץ לשימוש ביתי, ונעשה בו שימוש גם בעסקים כדוגמת תחנות דלק, מוסדות ציבוריים וכדומה. החומר שבמטף אינו רעיל, ואינו מזיק לבני אדם.

החסרון של מטפי מים וקצף הוא, שהם אינם מתאימים לכיבוי דלקות בחשמל, והם עלולים לעבות את האש במקום לכבות אותה או לגרום להתחשמלות.

מטפי אבקה – אלה מיועדים לכיבוי שריפות של נוזלים לרבות שמנים ומוצרי דלק שונים. יש מטפי אבקה המלאים בסודיום כלוריד, שמיועדים באופן ספציפי לכיבוי אש במתכות קלות כמו מגנזיום ואלומיניום.

מטפי פחמן דו חמצני (CO2) – מטפים אלה מלאים בגז פחמן דו חמצני מעובה. הם מתאימים לכיבוי שריפות של נוזלים, ולכיבוי שריפות בחשמל ובגז. הם אינם מתאימים לכיבוי אש במתכות קלות. השימוש במטפים אלה קל ונוח, והם יעילים במקומות סגורים ובלוחות חשמל שפרצה בהם דליקה.

מטפי גז – בנוסף לגז הפחמן הדו חמצני, יש מטפי גז הממולאים בגז מסוג הלוטרון (שהחליף את גז ההלון שמזיק לסביבה). מטפים אלה שימושיים בעת שריפה בנוזלים, בלוחות חשמל וגזים, והם יעילים גם במקומות ששימוש במטף מים או קצף עלול להרוס מכשירים עדינים כמו במעבדות, חדרי מחשבים וכדומה.
 

איזה מטף מתאים לאיזה מקום

 
כפי שנאמר, את בחירת המטפים לכל עסק יש לעשות על פי הנחיות מכבי האש, ויש להקפיד על כך באופן נקודתי. על מנת לקבל את הציוד הטוב ביותר יש לפנות לחברה המתמחה בציוד כיבוי והתרעה מפני דליקות. מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי לפני שרוכשים את הציוד ומתקינים אותו.

בנוסף לכך, יש לעשות למטפים בדיקות תקופתיות כפי שקובע החוק, ויש לוודא כי החומר פעיל, וכי תאריך התפוגה לא עבר.